החזרי מס – מה חשוב לדעת?

החזרי מס – מה חשוב לדעת?

על פי החוק במדינת ישראל, כל עובד שכיר או עצמאי מחויב לשלם מס למדינה על פי מדרגות מס קבועות שתלויות בהכנסתו. התשלום של המס מיועד להתנהלות הכלכלית-פיננסית של המדינה, כך שאלו חלק מהחובות של כל אזרח במדינת ישראל.

אתם עובדים בכירים עם משכורת גבוהה מהממוצע במשק? תצטרכו לשלם מס בשיעור גבוה הרבה יותר, לעומת עובדים אחרים שמרוויחים סכומים נמוכים יותר. גובה המס נקבע על פי הכנסתו של כל עובד ועובד, זאת כדי לשמור על שוויון בין כלל האזרחים במדינה. מדוע שיעורי המס כל כך גבוהים מלכתחילה? זהו כבר נושא למאמר אחר.

מהם החזרי מס

כאנשים עובדים, וודאי גם אתם נתקלתם לא פעם במושג החזר מס. מושג זה הינו חשוב עבור כל אדם שעובד לפרנסתו, מכיוון שנעוץ כאן נושא מרכזי של קבלת החזרים כספיים מהמדינה על פי חוק. התשלום למס הכנסה מתבצע בפועל בכל חודש, באמצעות החברה בה אותו עובד מועסק. ההפרשה של הסכום הנדרש מתבצע ישירות מהשכר הגלובלי החודשי, כך שניתן לראות בתלוש השכר את סכום השכר הכללי לעומת השכר הסופי שנכנס לבנק – שהוא הסכום לאחר תשלום המס למדינה.

גובה המס נקבע על ידי המדינה לפי שקלול הכנסה שנתי של העובד, כך שבכל חודש מופרש מהשכר החודשי שלו סכום קבוע על פי אותו חישוב שנתי. אך מה קורה בחודשים במהלך שנת המס בהם העובד עבד פחות או לא עבד בכלל? מצד אחד הוא מרוויח פחות מבדרך כלל באותו החודש, אך המדינה ממשיכה להפריש מהשכר החודשי את סכום המס הקבוע.

רוצה לעשות דריסת רגל בעולם הביטקוין? נא להשאיר פרטים ונחזור אלייך בהקדם!

אילו עובדים זכאים להחזר מס

במקרים כאלו, העובדים שאינם עבדו חודשים מלאים במהלך השנה זכאים להחזרי מס כחוק (קראו על החזר מס לאמא שילדה למשל). מכיוון שהשקלול הוא שנתי ולא חודשי, הם אינם מחויבים לשלם מעבר לאחוז הכנסה מסוים לאותו החודש – כך שיכול להיות מצב בו לאחר אותה שנת המס, הם שילמו כמה אלפי שקלים לחינם, ולכן הם זכאים להחזרים בגובה הסכומים העודפים שהופרשו ממשכורתם.

כיצד ניתן לקבל החזר כספי מהמדינה

כל אזרח זכאי לבדוק האם הוא זכאי לקבלת החזרי מס מהמדינה עבור חודשים או שנים קודמות בהן הוא עבד פחות, או לא עבד כלל. ניתן לבדוק את גובה ההחזרים על 6 שנים אחורה, כך שחשוב שכל אחד יבצע את הבדיקה הזו בזמן כדי לא לפספס את ההחזרים.

כדי לקבל את ההחזר הכספי מהמדינה עבור המס העודף ששולם, יש צורך להגיש טפסים רלוונטיים אותם ניתן להוציא ממס הכנסה, ולצרף אליו מסמכים נוספים רלוונטיים לאותה תקופה כמו תלושי שכר, אישורים ועוד.

מכיוון שמדובר בהליך בירוקרטי מורכב וארוך, מומלץ להיעזר בשירותיה של חברת החזרי מס מקצועית, כך שהיא תוכל לקצר לכם מעט את זמן ההמתנה, ולדאוג להגשת כל המסמכים הנדרשים ללא התעסקות ארוכה מצידכם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט